Türkbükü Hakkinda

Önceden iki ayri köy olan Gölköy ve Türkbükü, Bodrum ilçesinin Gündogan beldesine bagliydi. 1999 yilinda birlesen bu iki köyün yeni adi Göltürkbükü oldu.

Gölköy'ün mitolojik adi Kariandadir. Karyalilar döneminde burada halk bagcilik ve sarapçilikla geçimlerini saglamaktaydilar.

Türkbükü'nün ise mitolojik adi Madnasa idi. Türklerden önce Rum köyü olan ve Rumbükü adiyla anilan köyün geçim kaynagi balikçiliktir. Türklerin eline geçmesiyle Türkbükü adini almistir.

 Bodrum'a yakinligi ile de tercih edilen bu belde hem denize girme imkani sagliyor hem de eglence anlaminda Bodrum kadar olmasa da hareketli geceler geçirebileceginiz alternatifler sunuyor.

Yaklasik 8 aylik uzun bir yaz dönemi yasaniyor Göltürkbükü'nde. Tatile illa temmuz, agustosta çikalim gibi bir durum yok. Hatta kis mevsiminde nefis dilbaligindan yemek için bile tercih edilebilir Göltürkbükü.

Önceleri yalnizca deniz yoluyla ulasilabilen Göltürkbükü sakin ve sade bir köyken, simdilerde kara ulasiminin saglanmasiyla Istanbul sosyetesi ve ünlülerin de.

Göltürkbükü -  Antik Karya bölgesinde Gölköy'ün mitolojik adi Karianda'dir. Türkbükü ise antik Madnasa adiyla anilan köydür. Türklerden önce Rum köy oldugundan Rumbükü adiyla anilan köyün geçim kaynagi balikçiliktir. Türklerin eline geçmesiyle Türkbükü adini almistir. Gölköy ve Türkbükü köyleri birleserek 1999 yilinda GÖLTÜRKBÜKÜ BELEDIYESI yeni bir belediye olmustur.

Göltürkbükü -  Bodrum'a gelmeden önce, Torba  sapagindan döndükten sonra Göltürkbükü tabelasindan saga sapmaniz gerekiyor. Özel araciniz yoksa Bodrum'dan seferler bulunmaktadir.

Bodrum havaalanina 45 km, Bodrum sehir merkezine ise 20 km uzakliktadir.