Türkbükü Bodrum'da Tatil

Türkbükü Bodrum'da Tatil

Mandalin bahçeleri arasinda beyaz badanali sirin evleri ile Türkbükü’ne yakin zamana kadar karadan ulasim yoktu, ancak denizden gidilebiliyordu. Bu nedenle de en bakir yerlerden biri olarak kaldi. Ama son yillarda bütün benzeri yerler gibi "kesfedildi" ve yazliklar yapilmaya baslandi.

Tarihte Türkbükü, Likya’lilar tarafindan liman olarak kullanilmis. Güllük körfezine deniz ulasimi buradan yürütülmüs. Çok daginik da olsa kaya mezarlari ve sarniçlar düsüyor gezginlerin önüne.

Türkbükü popülerlesti ya, burada dolasirken sanat dünyasinin ünlülerine de rastlayabilirsiniz. Buraya sikça geliyorlar, kimileri de yazlik kervanina katildi.

Bodrum’a 20 km. uzakliktaki Türkbükü, Bodrum kalabaligindan ve gürültüsünden uzak bir tatil ya da bir gün geçirmek isteyenlerin kaçis yeri.

Sahil yolu yazin trafige kapali. Bütün gün denize girmek ve güneslenmek amaciyla kullanilan restoran ve otellerin denize uzanmis tahta iskeleleri aksam alacakaranlikla birlikte lokantaya veya bara dönüsüyor.

 Masa ve sandalyeler diziliyor iskelelerde, mumlar, kumsaldaki dev varillerde atesler yakiliyor, genellikle tanidik yüzler masalarda yerlerini aliyor ve servis basliyor. Çevredeki balik çiftliklerinden taze olarak getirilen çipura, levrek izgaraya konuyor ve rakilar açiliyor.

Geceye devam etmek isteyenler gece yarisina dogru Bodrum’un yolunu tutuyorlar ve ortalik sakinlesiyor. Ama Türkbükü geceleri bitmiyor, her türlü müzigin yükseldigi barlarda sahaba kadar devam ediyor. Sessizlik arayanlar sahil boyu yürüyüse çikiyorlar. Dalgalarin melodisi ve mehtabin esliginde..

Türkbükü Tarihi Yerleri , Türkbükü Gezilecek Yerleri

Tarihi Figürler ve Modeller Müzesi:

Türkbükü’nde özel bir müze var. Mimar Emre Kunt’un koleksiyonu olan tarihi figürler ve modeller, evinin bir bölümünde sergileniyor. Gezmek için 0.252.377 62 23 no.lu telefonu arayip randevu almak gerekiyor.

Yakin çevre gezisi:
Güllük körfezinin güney kiyisinda ve Mesire Burnu ile Sapli- burun arasindaki genis limanda kalan Türkbükü açiklarinda Badem adasi bulunuyor.

Türkbükü sirtlarinda gezintiye çikanlar tarihi Masanda kenti kalintilariyla karsilasacaktir. Tas, tugla yiginlariyla çevrili yikintilar arasinda iki kule, ev kalintilari, sarniçlar, mezarlar ve taslik saha dikkati çekiyor. Mübadele öncesinde bölgede Rumlar yasiyordu.

Çevreye tekne gezileri
Yaz boyunca Türkbükü’ndeki iskelelerden çevreye tekne turlari yapiliyor. Sabah 10-11 arasi çikilip, aksam üzeri 17-18 gibi dönülüyor. Yarimadanin kuzeyindeki sakin koylar tercih ediliyor durak noktalari olarak. Ikiz Adalar’a, Kizil, Hattatlar koylarina, Derin limana, Apostol ve Tavsan Adasina, Gündogan ve Dikilitas’a ugraniyor.

Ögle yemegi ve aksam üzeri çayi fiyata dahil ediliyor.